TOP 10 najlepszych polskich książek

 

 

TOP 10 najlepszych polskich książek

  1. W. Szymborska K. Filipowicz, Najlepiej w życiu ma mój kot. Listy- jest to korespondencja dwóch wybitnych pisarzy, którzy lubują się w zabawach literackich. Listy można poczytać z ogromnym wzruszeniem. Mogą działać na czytelnika jak odtrutka na złe czasy.
  2. M. Świetlicki, Drobna zmiana- jest to zbiór wierszy, które wyglądają jak pisane prozą. Jest to przeniesiony zapis wejścia w ciemny czas.
  3. E. Tkaczyszczyn- Dycki, Nie dam Ci siebie w żadnej postaci- kolejna książka poetycka tego autora. Do znanych do tej pory motywów dodaje czytelnikowi również inne, nowe motywy.
  4. C. Łazarewicz, Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka- książka o zbrodni, która nie podlegała karze. Zbrodnia na tyle doskonała iż wiadomo kto zabił, jak zabił, kto go ochraniał, kto złamał ludziom kręgosłupy oraz życiorysy.
  5. Sz. Twardoch, Król- powieść o przedwojennej Warszawie oraz żydowskich gangsterach. Posiada świetne sceny ulicznych walk czy dowcipne dialogi . Świetnie napisana powieść.
  6. K. Boni, Ganbare! Warsztaty umierania- jest połączenie reportażu o życiu Japonii po przejściu tsunami i próbą opisu kultury związanej ze śmiercią. Opisanie życia w cieniu katastrofy, czy raczej życia po katastrofie.
  7. S. Łubeński, Dwanaście srok za ogon- rewelacyjny esej o ptakach i obserwatorach ptaków. Autor przybliża ptaki, które są mieszkańcami zwykłych parków. Dzięki tej książce można spojrzeć na ludzki świat z perspektywy ptaka.
  8. N. Fiedorczuk, Jak pokochać Centra Handlowe- ciekawa i przenikliwa powieść o współczesnej Polsce. W której macieństwo z perspektywy ojca i matki nie należy do najłatwiejszych, ale z drugiej strony jest to zapis matki nie radzącej sobie z życiem.
  9. Z. Papużaka, On- książka jako powrót nie sentymentalny do podstawówki lat 80, której głównym antybohaterem jest chłopiec kochany tylko przez matkę, chłopiec niezdara. Książka należy jednak do gatunku wesołych.
  10. S.A. Nowak, Galicjanie- awanturnicza powieść historyczna, która rozgrywa się między 1812, a 1915r. pisana jest z perspektywy chłopa. Bardzo brawurowa historia, która ukazuje historię oczami tych, którzy byli zawsze pomijani.

Polska literatura z roku na rok staje się coraz bardziej intrygująca i wciągająca potencjalnego czytelnika. Można tutaj znaleźć autorów znanych jak i debiutantów, więc potencjalny czytelnik znajdzie coś dla siebie. Jednak warto przeczytać każda z książek z TOP10.